Turizm Cenneti Alanya Gezi ve Konaklama Rehberi

Alanya; adını Anadolu Selçuklu Devleti egemenliğinde olduğu dönemde Sultan Alaeddin Kaykubat’ın kendi isminden yola çıkarak ürettiği “Alaiye” ismini almıştır. 1933 yılında Türkiye’nin Latin Alfabe kullanmaya başlaması ile birlikte şehrin ismi Alanya olmuştur. Alanya, Antik Çağ’dan günümüze kadar pek çok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış ve farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir şehir haline gelmiştir. Alanya çevresinde yapılan araştırmalara göre Alanya’daki ilk yerleşim 20 bin yıl öncesine dayanmaktadır.

Alanya, Antalya’nın hem yüz ölçümü açısından hem de turistik açıdan en büyük ilçesidir. Şehir, deniz kıyısında yer alması sebebiyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Muğla, Burdur, Isparta, Konya, Karaman ve Mersin gibi illere komşu olan ilçe; sadece konumu ve doğasıyla değil, eğlence hayatı ile de turistlerin yakın markajı altındadır.

  • Şehir İçi Ulaşım

Alanya, şehir içi ulaşım konusunda zorluk yaşamayacağınız bir şehir. Gitmek istediğiniz yere genellikle tek bir otobüs kullanarak gidebilmeniz mümkündür. Alanya’da otobüslerin merkeze ulaşmak için kullandıkları iki yol bulunmaktadır. Bu yollar sahil yolu ve 50 metrelik yol olarak adlandırılır. Sahil yolundan 1 ve 101 hatlı otobüslere binerek şehir merkezine ya da şehir merkezinden dilediğiniz semte ulaşabilirsiniz. 50 metrelik yoldan ise 2, 202, 3 ve 10 numaralı otobüslere binebilir ve ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. 

Alanya turistik bir şehir olduğu için otobüslerde kart zorunluluğu bulunmamaktadır; ancak Antalya Kart adı verilen ulaşım kartını edinerek şehir içi ulaşımı daha hesaplı hale getirebilirsiniz. Daha konforlu bir seyahat deneyimi yaşamak isterseniz araç kiralama seçeneğini kullanabilirsiniz.

  • Alanya’daki Festivaller
  • Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali (Mayıs)
  • Uluslararası Caz Günleri (Eylül)
  • Uluslararası Alanya Triatlonu (Ekim)
  • Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turnuvası (Ekim)

GEZİLECEK YERLER

1- Alanya Kalesi

Alanya’yı gezmeye geldiyseniz gideceğiniz ilk yer Alanya Kalesi olmalı. Kaledeki muhteşem manzara ve içerisindeki tarihi kalıntıların sizin büyülememesi neredeyse imkânsız. Kleopatra Plajı ve Alanya Limanı’nın eşsiz manzarasını gözler önüne seren Alanya Kalesi’nin girişinde de her çeşit hediyelik eşyaya ulaşabilmek mümkün.


2- Kızılkule

Kızılkule, 13. yüzyılda Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır ve Alanya’nın simgesi konuma gelmiştir. Kızılkule’nin terasına çıkmadan Alanya’dan dönmemelisiniz. Kızılkule’ye doğru ilerlerken adeta tarihte yolculuk yaptığınızı hissedeceksiniz.


3- Dim Çayı ve Dim Mağarası

Alanya’nın sıcağından bunalanların vazgeçilmez noktası Dim Çayı’dır. Dim Barajı’nın üzerinde kurulan piknik alanları ve restoranlar sayesinde hem doğa ile iç içe olabilir hem de sıcak yaz aylarında serinleyebilirsiniz.


4- Alanya Seyir Terası

Bu teras, özellikle manzara eşliğinde kahvaltı yapmak isteyen kişiler için idealdir. Seyir Terasında tüm Alanya’yı kuş bakışı izleyebilir ve eşsiz Alanya manzarasının bir parçası olabilirsiniz.


5- Sapadere Kanyonu

Alanya İlçesi’nin doğusunda, Sapadere Köyü’nde bulunan Sapadere Kanyonu; 750 metre uzunluğunda olup yaklaşık 400 metre yüksekliğe sahiptir. Sapadere Çayı’nın çıkış noktasında bulunan kanyon üzerine yapılan çelik desteklerle yürüyüş yolu ve kanyon girişinde inşa edilen mesire yeri, kır gazinosu gibi yatırımlar ile kanyon görülmeye değer bir turizm alanı haline getirilmiştir


KONAKLAMA ALTERNATİFLERİ

1- Botanik Platinum

Okurcalar mevkiinde yer alan tesis; her şey dahil konseptiyle hizmet vermektedir. Uluslar arası mutfak sevenler için Park ideal; resort otelde yemek servisi yapan 6 restoran bulunuyor, ayrıca isteyenler için belirli saatlerde oda servisi var. Hafif yemek servisi kahve dükkânında-kafede yapılıyor. Plaj bar, havuz kenarı barı veya bir 2 bar/dinlenme salonu ile serinletici bir içki içebilirsiniz. Tam donanımlı spada masaj, vücut bakımı ve yüz bakımı sunan tesiste; 4 açık yüzme havuzu keyfinden sonra özel plajda dinlenebilirsiniz.


2- Delphin Deluxe Resort Hotel

Alanya’da yer alan Delphin Deluxe Resort Alanya; Okurcalar mevkiinde hizmet veriyor. Palmiye ağaçları ile çevrili yeşil bir bahçe içinde ve deniz kenarında misafirlerini ağırlayan tesis, mimarisi ve kaliteli hizmet anlayışı ile beğeniliyor. Tesisin 200 metre uzunluğunda plajı var ve misafirler burada denizin ve güneşin tadını çıkarabiliyor. Dileyen misafirler tesisin havuzlarında da keyifle vakit geçirebilir. Tesiste çocuklar ve yetişkinler için açık ve kapalı havuzlar bulunuyor.

Bunların yanı sıra dört kaydıraklı havuz da tesis misafirlerine renkli bir eğlence sunuyor. Delphin Deluxe Resort Alanya’da hem balayı çiftlerine hem minik misafirlere özel hizmetler yer alıyor. Çocuk animasyonları, lunapark, oyun alanları ve mini disko gibi aktiviteler ile çocuklu aileler için keyifli bir tatil imkanı sunuluyor. Tesiste eğlence gün boyu animasyonlar, spor ve havuz aktiviteleri ile devam ediyor. Akşamları ise farklı şovlar ve canlı müzik etkinlikleri düzenleniyor. Stres atmak isteyen misafirler, tesisin SPA merkezinde kendini profesyonel ellere teslim edebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir