Türkiye’den Vizesiz Seyehat Edebileceğiniz Tatil Rotaları

Türkiye’den Vizesiz Seyehat Edebileceğiniz Tatil Rotaları

<br />

1- KKTC

Toplamda 310 bini geçkin nüfusa sahip Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, yaklaşık 3355 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Lüks resort otelleri, casino otelleri, tertemiz plajları ve turistik yerleri ile sadece Türkiye’den değil, aynı zamanda dünyanın dört bir yanından gezginlerin ilgisini çeken KKTC’nin başkenti ise 45 bin nüfusu bulunan Lefkoşa’dır. Bunun yanı sıra Girne, Gazimagusa, İskele, Karpaz, Maraş ve Güzelyurt gibi birden çok turistik şehri de olan ülke, Doğu Akdeniz’in en güzel yerleşim yerlerine ev sahipliği yapıyor. Vizenin yanı sıra pasaport gerektirmeyen ülkeye giriş için kimlik kartınız yeterli.

BELLAPAIS MANASTIRI (GİRNE)
GİRNE YAT LİMANI
GİRNE KALESİ
LALA MUSTAFA PAŞA CAMİİ (AZİZ NİKOLAS KATEDRALİ)
<br />

2- Arnavutluk 

“Balkanların Anahtar Ülkesi” Arnavutluk; Osmanlı ve İtalya’dan taşıdığı izleri günümüze kadar koruyan ve yıllarca perde arkasında kalan bir ülke olarak anılmaktadır. 40 yılı aşkın süre boyunca sert bir rejim ile yönetilen Arnavutluk, şimdilerde hem Balkan hem Akdeniz ülkesi olması sebebiyle turistlerin gözde rotaları arasında yer alır. Özellikle tarihi dokusu ve mimari yapıları ile öne çıkmaktadır. Arnavutluk; sıcaklığı bölgelere göre farklılık gösteren bir ülkedir. Kıyılarında kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kuru geçen Akdeniz iklimi hâkimken; iç kesimlerinde ise kışlar bol yağışlı ve soğuk, yazlar nispeten yağışlı ve kuraktır. Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan yüksek tepelerde ise kışlar sert, yazlar daha serin geçmektedir. Ülkede rahat bir seyahat gerçekleştirmek için en uygun aylar ise nisan, mayıs ve eylüldür.

SKANDERBEG MEYDANI (TIRAN)
ISKODRA GÖLÜ
BUTRINT ULUSAL PARKI (BUTRINT)
ST MARY’S MANASTIRI (ZVËRNEC)
<br />

3- Kuzey Makedonya Cumhuriyeti

Yugoslavya’nın dağılmasından sonra bağımsızlığı ilk olarak Türkiye tarafından tanınan Makedonya, resmi adı ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, görkemli tarihi ve yemyeşil doğası ile yakın mesafe yurt dışı tatili düşünenler için hem ekonomik hem de keyifli bir seçenek. Başkent Üsküp çevresinde şekillenen ülkede keşfedilecek birçok yer, dinlenecek birçok hikaye ve tadılacak birçok yeni lezzet var. Kayak tatilinden kültür turlarına, eğlence gezilerinden sakinlik arayışına kadar her tatil konseptine hitap eden Makedonya, ayrıca oldukça ekonomik bir ülke. Türkiye’den yola çıkıp Balkanlar turu yapmak istiyorsanız ya da ucuz yurt dışı tatili yapmak istiyorsanız biz bu yazıyı yazarken Avrupa Birliğine girmek üzere olan Makedonya, seçeneklerden biri olmaya aday.

AZİZ YUHANNA KİLİSESİ (OHRİ)
MAKEDONYA MEYDANI (ÜSKÜP)
ÇAR SAMUEL KİLİSESİ (OHRİ)
TAŞ KÖPRÜ (ÜSKÜP)
<br />

4- Sırbistan

Sırbistan; eğlence ve heyecan dolu bir ülke olarak her türden ziyaretçiye hitap eden hoş bir ülke. İsterseniz keyif düşkünü bir şehir tutkunu, isterseniz de küçük kasabaların ve ulusal parkların dinginliğini arayanlardan olun, başkent Belgrad’da hepiniz için fazlasıyla yer var. Hem de vizesiz ülkeler listesinde yer alan gezmesi ekonomik bir ülke. Balkanların tam kalbinde bulunan ve birçok kültüre ev sahipliği yapan ülke, tarihi ve kültürel mekanlarının yanı sıra hareketli bir gece yaşantısına da sahip. Avrupa’da gidilebilecek en ucuz başkentlerden biri olan Belgrad, özellikle gece hayatı bakımından diğer hiçbir Balkan ülkesinde görülemeyen eğlenceyi yaşatan bir şehir.

NOVİ SAD
LAZARICA KİLİSESİ (KRUŠEVAC)
AZİZ SAVA KATEDRALİ (BELGRAD)
BELGRAD KALESİ
<br />

5- Mısır

Dünya tarihinin ilk büyük medeniyetlerinden biri olan Mısır; kuzeydoğu Afrika’da, Nil Nehri’nin denize ulaştığı yer çevresinde yayılmış bir uygarlık. Yaklaşık 7.000 yıllık köklü bir geçmişi olan Mısır; birçok ülke, kavim ve kişi tarafından yönetilmiş. Uçsuz bucaksız ama bir o kadar da göz alıcı çöller, bütün bir ülkeye hayat veren bereketli Nil Nehri ve insanoğlunun binlerce yıllık sırlarını saklayan piramitler.. Mısır; konuksever insanları, baharat kokuları arasında keşfedeceğiniz çarşıları, ıssızlığın ortasında insanı hayrete düşüren görkemli antik kentleri ve en önemlisi piramitleriyle size keşfedilmemiş mistik bir dünyanın kapılarını aralıyor. Mısır, tarih boyunca sayısız medeniyete kucak açan bir cazibe merkezi oldu. Şimdi yalnızca bu tarihi ve otantik yüzüyle değil, su altı dalış rotaları ve çöl safarisi gibi heyecan dolu etkinliklerle asla bitmeyen serüvenine yeni renkler katıyor.

GİZE PİRAMİTLERİ (KAHİRE)
NİL NEHRİ
LUKSOR
KIPTİ MÜZESİ (KAHİRE)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir