Zamanda Yolculuk: Safranbolu Gezi ve Konaklama Rehberi

Zamanda Yolculuk: Safranbolu Gezi ve Konaklama Rehberi

Karabük ilinin tarihi ve turistik değerleriyle ön plana çıkan sevimli ilçesi Safranbolu; şehrin en çok turist alan bölgesi. UNESCO tarafından koruma altında olan bu müze kent, hafta sonu kaçamağı olarak da tercih edilen rotalar arasında. Klasik Osmanlı mimarisini yansıtan ahşap ve cumbalı şirin evleri, tarihi Kaymakamlar Evi, dar sokakları, Bağlar gazozu, yanında Osmanlı şerbeti ve damla sakızlı su ikram edilen bakır cezvelerin pişirdiği kahveleriyle; tarih, lezzet ve keyfi bir arada sunuyor. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Safranbolu’da Osmanlı hamamlarının, evlerin ve konakların hikayesini orayı iyi bilen bir rehberden dinlemenizi tavsiye ederiz. Halkın yaşam biçimi, tarihi değerleri, inançları ve kendi aralarında kurdukları anlaşma şekilleri hakkında duyduklarınıza çok şaşıracağınıza eminiz. Çünkü burada bir zamanlar kapıların tıklanma sayısı, tokmaklara asılan iplerin bağlı ya da serbest oluşu hatta çatılara asılan geyik boynuzlarının bile anlamı varmış. Batı Karadeniz’de bulunan ve İstanbul’a yaklaşık 6-7 saat uzaklıkta olan bu güzide ilçeye beraber göz atalım;


GEZİ REHBERİ

 • Safranbolu Evleri

 • Kent Tarihi Müzesi (Eski Hükümet Konağı)

  Kristal Cam Teras


  KONAKLAMA ALTERNATİFLERİ

  1- Zalifre Konak

  Yaklaşık 200 yıllık tarihi olan Zalifre Konak; 2014 yılında aslına uygun olarak restore edilmiş. Her sabah restoranında geleneksel Türk kahvaltısı servisi yapılan tesisin 2000 m2 lik bahçesinde barbekü seçeneğiniz de mevcut. Ayrıca yöresel lezzetleri ya da geleneksel Türk yemeklerini tadabileceğiniz a la carte restoranı bulunmakta.


  2- Gülevi Safranbolu

  Gulevi Safranbolu Hotel; Safranbolu Müzesi yakınında, 3 yıldızlı bir tesis olarak hizmet vermekte. Tesisin Gülnar Restoranı’nda bahçe manzarasına nazır yemek servisi sunuluyor. Barlar, spor salonu, kütüphane, hediyelik eşya dükkanı vb. imkanları mevcut.


  3- Dadibra Konak Hotel

  300 yıllık tarihi bir konak olan Dalibra Konak Hotel; eşsiz Safranbolu manzarası, nostaljik atmosferi, etkileyici tasarımı ve güler yüzlü hizmetiyle alternatiflerimiz arasında. Evcil hayvan kabul edilmesiyle dikkat çeken tesis; kahvaltı dahil hizmet veriyor.


  4- Bağlar Saray Otel 

  Nostaljik bir atmosferde gelenekselleşmiş Türk misafirperverliği, sunulan yüksek konfor, güleryüzlü personeller ve zengin mutfağın seçkin örnekleri ile muhteşem bir konaklama deneyimi vadeden tesis; Safranbolu’da tarihin izlerini taşıyan muhteşem bir ortamda konaklamayı arzu eden, aynı zamanda da günümüzün modern servis ve hizmet imkanlarından eksiksiz olarak yararlanmayı isteyenler için güzel bir alternatif.


  5- Akçe Konakları

  Tarihin inanılmaz güzellikleri ile baş başa kalacağınız, karmaşadan uzak ve sakinliğe yakın olacağınız bir mekan. Burada alacağınız her nefes, içinizi huzurla dolduracak. Yeşilin ortasında kahvaltı keyfi yapabileceğiniz en iyi alternatiflerden.

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir