Tarihi Urartu Krallığının Başşehri Tuşpa: Van Gezi ve Konaklama Rehberi

Tarihi Urartu Krallığının Başşehri Tuşpa: Van Gezi ve Konaklama Rehberi

TARİHİ&DOĞAL GÜZELLİKLER

  1. Van Kalesi
  2. Van Gölü
  3. Van Müzesi
  4. Akdamar Kilisesi

KONAKLAMA ALTERNATİFLERİ

  1. DoubleTree By Hilton Van
  2. Ramada by Wyndham Van
  3. Royal Palas Hotel

Bundan yüzyıllar önce, Doğu Anadolu’da hüküm süren bir krallık ve bugünkü izleri..

Birçok inanışta, büyük Nuh tufanı sırasında Nuh’un gemisinin, Ararat (Ağrı Dağı) eteklerine oturduğu anlatılmaktadır. Urartuların ismi bu dağdan, Ararat’dan gelmektedir. M.Ö 8-7. yy.’da, Doğu Anadolu’da bir krallığa sahiptiler ve başkentleri ise Tuşpa’ydı. Tuşpa; bugünkü ismiyle Van, nüfus bakımından bölgenin en kalabalık şehridir. Farklı etnik kökenlerin, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı Van’da, çoğunlukla geçim kaynağı hayvancılık ve tarım.

Tarihi gezimizin yanında, yöresel lezzetlerdende kesinlikle bahsetmeliyiz. Mercimekli kavurmalı virik çorbasından sengesere, üzerine sarımsaklı salçalı yoğurt gezdirilerek servis edilen kurut köftesinden kızarmış kaşık tatlısına kadar enfes lezzetleri tadabileceğiniz oldukça alternatif mevcut. Yöresel yemeklerin yanı sıra, namı bölgenin sınırlarını aşan Van kahvaltısından bahsetmezsek olmaz. Kavurularak öğütülmüş buğday unu tereyağı ve tuz ile yapılan “kavut”, tereyağı un ve çırpılmış yumurtanın leziz buluşması “murtuğa”, kahvaltının olmazsa olmazlarından. Van Gölü’nün muhteşem manzarasına karşı hizmet veren Sütçü Fevzi, kahvaltı için favori seçeneğimiz. Bu eşsiz lezzetleri düşünmek sizide yeterince acıktırdıysa, gezilecek tarihi&doğal güzelliklere ve konaklama alternatiflerimize göz atalım.

TARİHİ&DOĞAL GÜZELLİKLER

1- Van Kalesi

Urartuların inşa etmiş olduğu kale; Van’ı kuş bakışı seyredebileceğiniz, sarp kayalıkların eteklerinde bulunuyor. Merkez/İpekyolu mevkiinde bulunan kaleyi, haftanın her günü belirli saatlerde, cüzi bir miktar ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca girişlerde müzekart geçerlidir.

2- Van Gölü

Van ve Bitlis illerinin sınırında yer alan Van Gölü, Nemrut Dağı’nın patlaması sonucu oluşmuştur. Dünya’nın en büyük sodalı gölü olma özelliğini taşırken, Türkiye’nin de en büyük gölüdür. Gölün varlığı, ilin denize sınırı olmamasını tolere eder niteliktedir. Plaj ve sahilleri bulunan Van Gölü’nde yüzme deneyimini yaşayabilirsiniz. Suyun sodalı olmaması sebebiyle, vücuda oldukça iyi geldiği, birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını da söylemeden geçmeyelim. Son olarak, uzun yıllar konuşulan Van Gölü Canavarı ile ilgili yetkili araştırmacılar herhangi bir bulguya rastlamamıştır. Gönül rahatlığıyla ziyaret edebilirsiniz :).

3- Van Müzesi

1932 yılında depo olarak inşa edilen yapı, bugün müze olarak kullanılmaktadır. Birçok eserin sergilendiği müzede, ağırlıklı olarak Urartular döneminden kalma eşyalar bulunmaktadır. Pazartesi hariç tüm günler belirli saatlerde açık olan Van Müzesi, oldukça cüzi bir miktar karşılığında ziyaret edilebilmektedir. Merkez (İpekyolu) mevkiinde yer alan müzeye ulaşım oldukça kolaydır.

4- Akdamar Kilisesi

Van Gölü üzerinde, Akdamar Adası mevkiinde bulunan kilise, Ermeni Apostolik Kilisesidir. I. Gagik’in emriyle 900’lü yıllarda inşa edilen kilise, 1951 yılında hükümet emriyle yıkımı kesinleştiği sırada Yaşar Kemal’in müdahalesiyle yıkılmaktan kurtulmuştur. Sonrasında, komşu Ermenistan ile ilişkileri güçlendirmek adına restore edilen kilise, 2007 yılında dönemin Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısı’nın katılımıyla müze olarak açılmıştır.

KONAKLAMA ALTERNATİFLERİ

1- DoubleTree By Hilton Van

Merkezde yer alan DoubleTree By Hilton Van, bildiğimiz üzere zincir bir tesis. 5 yıldızlı olarak hizmet veren tesis, organizasyonlar için oldukça tercih edilmekte. Van Gölü’ne yürüyerek ulaşım sağlayabileceğiniz tesisin, tur için teknesi bulunuyor. Modern ve konforlu tasarımıyla, genel alanlar ve odalar oldukça şık bir görüntüye sahip. Kahvaltı dahil konseptiyle hizmet alabileceğiniz tesiste a la carte restoranda mevcut. Ayrıca, spa ve sağlık olanaklarının yanında tesiste yıl boyunca hizmette olan kapalı havuzda mevcut.

2- Ramada by Wyndham Van

Edremit mevkiinde bulunan Ramada by Wyndham Van, Akdamar Adası’na oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Havaalanına yalnızca 10 dakika mesafedeki tesisin havaalanı transfer imkanıda mevcut. 4 yıldızlı tesis, açık büfe kahvaltı hizmeti alabileceğiniz göl manzaralı bir restorana da sahip.

3- Royal Palas Hotel

Van Merkez’de yer alan Royal Palas Hotel, 4 yıldızlı bir tesistir. Kahvaltı dahil konseptiyle hizmet veren tesiste, konforlu bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz. Konaklayan memnuniyeti yüksek olan tesis, 3 yıllık yeni ve modern bir dizayna sahip. Tesisin en büyük artısı, konumu sebebiyle çoğu yere yürüyerek kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor olması.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir