Bozkır’daki Cennet: Kapadokya Gezi Rehberi

Bozkır’daki Cennet: Kapadokya Gezi Rehberi

Milyonlarca yıl önce, bölgede yanardağların patlaması sonucu oluşan doğal güzellik: Kapadokya. Romantik bir tatil yapmak, pericabalarını keşfetmek, taş konaklarda konaklamak, yakınlardaki vadi ve yeraltı şehirlerini gezmek, balonla gökyüzüne dokunmak gibi birçok farklı deneyime ev sahipliği yapan bölgenin Dünya’da eşi benzeri yok diyebiliriz. Yabancı turistler tarafından da oldukça ilgi gören Kapadokya’yı, dünya gözü ile görmek sizin için unutulmaz bir deneyim olacak. Bölgedeki doğal güzelliklerden bahsetmek gerekirse…

1- Peribacaları

Günümüzde bozkırın hakim olduğu Kapadokya bölgesi, milyonlarca yıl önce iç denize sahipti. Erciyes, Güllüdağ ve Hasandağı’n volkanik patlamaları sonucu oluşan peribacaları; yağmur suları, sel ve rüzgar etmenleriyle bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Oluşumundan bu yana bir çok uygarlığa ev sahipliği yapan peribacalarını keşfetmek, heyecan verici ve büyüleyici bir deneyim.

2- Derinkuyu Yeraltı Şehri

Sekiz kata sahip bu yeraltı şehri, bulunduğu ilçe ile aynı isme sahiptir. İlk Hristiyanların yerleşim yeri olarak kullandığı bu yeraltı şehrinde, o dönem ihtiyaç duyabilecekleri her şey mevcut. Bölümleri; erzak depoları, havalandırma bacaları, şarap imalathaneleri, kiliseler, manastırlar, su kuyuları, tuvaletler ve toplantı odaları vb. olarak değerlendirerek, uzun süre dışarı çıkmadan barınabilecekleri şekilde düzenledikleri biliniyor.

3- Uçhisar Kalesi

Uçhisar mevkiinde yer alan kale doğal bir oluşumun sonucudur. Rakımın yüksek olduğu bu bölgede bulunan doğal oluşum hakkında pek bilgi bulunmuyor. Geçmiş uygarlıkların savunma amacı ile kullandığı düşünülen Uçhisar Kalesi’ne giriş için oldukça uygun bir meblağ ödüyorsunuz.

4- Göreme Açık Hava Müzesi

Yılda 1 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan Göreme Açık Hava Müzesi, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. İçerisinde, manastırlar , kiliseler ve şapeller bulunan açık hava müzesi, dini ve kültürel geziler için oldukça popüler bir mekan. 40.000 bin metrekarelik bu mekanın işlemeleri ve motifleri oldukça görkemli.

5- Güray Müze

Avanos mevkiinde yer alan Güray Müze, yeraltı mağarasında bulunmaktadır. Antik&Modern Türk eserlerin ve çömleklerin sergilendiği müzeye giriş ise oldukça makul bir ücrete sahip.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir